Letnia Szkoła Miejskich Ogrodników odbywa się w ramach projektu Jadalnego Krakowa. Jadalny Kraków to projekt autorstwa Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, w którym Kraków to metropolia suwerenna żywieniowo, odporna na zmiany klimatyczne, pandemie czy konflikty zbrojne.

U jego podstaw leżą miejskie ogrodnictwo oraz rolnictwo działające w oparciu o agroekologiczne inicjatywy. Aby zrealizować ten projekt konieczne są działania edukacyjne, dzięki którym mieszkańcy nabędą kompetencje niezbędne w miejskim ogrodnictwie. Zapraszamy serdecznie do udziału w zajęciach, podczas których będzie można zapoznać się z funkcjonowaniem ogrodów społecznych; poznać las miejski jako źródło smacznych roślin; dowiedzieć się, jak funkcjonuje ogródek pod blokiem i czy można założyć rabatę bez męczącego kopania w ziemi? Nasze zajęcia poprowadzą edukatorzy, miejscy ogrodnicy, a przede wszystkim pasjonaci miejskiego ogrodnictwa, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W ramach Szkoły Miejskich Ogrodników zapraszamy Państwa na warsztaty obejmujące poniższe zagadnienia:

EDYCJA WIOSENNA:

25.03.2023 r. – Uprawa smacznych i zdrowych warzyw w wielki mieście
Prowadzenie: Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki
Jak mądrze uprawiać żywność w mieście? Wszystkie tajniki tego, jak otrzymać zdrowe warzywa i owoce poznasz dzięki miejskim ogrodniczkom uprawiających od lat ogród społeczny z poszanowaniem bioróżnorodności i w ramach permakultury.

01.04.2023 r. – Jadalne Dary Lasu – niedźwiedzie przysmaki – czosnek w liściach? Czemu nie?
Prowadzenie: Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM
Zajęcia w całości poświęcone wyjątkowej roślinie – czosnkowi niedźwiedziemu, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. W związku z tym zerkniecie na niego botanicznym okiem, sprawdzicie kulinarne możliwości oraz zgłębicie fitoterapeutyczną moc. Brzmi bardzo smacznie!

5.04.2023 r. – Siejemy rośliny jadalne całą rodziną!
Prowadzenie: Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkrywców
Nic tak nie łączy jak międzypokoleniowa praca w ogródku podczas wspólnego siania warzyw i ziół. Podczas zajęć dowiesz się, jakie warzywa możesz siać w kwietniu i jak zrobić to zgodnie ze sztuką
ogrodniczą. A po wspólnej pracy swobodna zabawa w leśnej bazie!

06.05.2023 r. – Ogródek pod blokiem bez tajemnic
Prowadzenie: Katarzyna Kulikowska, Krakowskie Ogrody Społeczne, Zielony Blok
Mieszkasz w bloku i chciałbyś zamienić podbalkonowy ogródek w żyzną oazę pełną kolorowych kwiatów, pachnących ziół, a nawet smacznych warzyw? Zapraszamy na praktyczne spotkanie w
podblokowym ogródku.

13.05.2023 r. – Bez kopania czyli miejska rabata dla leniwych
Prowadzenie: Krakowskie Ogrody Społeczne, Zielony Blok
Ogrodnictwo nie musi oznaczać ciężkiej pracy. Dowiedz się, jak prowadzić ogródek bez wbicia jednej łopaty w ziemię. Poznaj zalety podwyższonych grządek budując wspólnie ogródek.

EDYCJA LETNIA:

15.07.2023 r. Mistrzowie RODów

Miejsce: ROD Złoty Wiek

 

22.07.2023r. Nowohuckie Rosarium

Miejsce: Dom Utopii

 

05.08.2023r. Z Zielnika Wyspiańskiego

Miejsce: KOS Magistrat

 

19.08.2023r. Od Bony po zagony

Miejsce: Młynówka Królewska

 

Na warsztaty zapraszamy wszystkich pasjonatów ogrodnictwa i nie tylko.

Na 10 dni przed każdymi zajęciami uruchomiane będą zapisy – liczba miejsc ograniczona.

Formularz rejestracyjny pojawi się tutaj: https://krakowwzieleni.pl/wydarzenia/ . Nad kalendarzem znajduje się wybór kategorii – proszę wybrać kategorię – Szkoła Miejskich Ogrodników.