Park wokół Fortu 52 Borek

Gdzie?

Informacje o parku

Dzielnica X Swoszowice.
Znajduje się między ulicami Korpala, Władysława Krygowskiego oraz ulicą Forteczną. Historyczna przestrzeń, którą dopełnia zieleń jest miejscem często wybieranym przez mieszkańców na długie spacery i odpoczynek.
W 2022 roku teren wokół fortu zmienił się w miejsce ogólnodostępne dla odwiedzających. Powstały alejki spacerowe idealnie wkomponowane w istniejący krajobraz, dzięki czemu podczas spacerów można poczuć bliskość otaczającej nas przyrody. W wyznaczonych miejscach pojawiła się ścieżka z kraty pomostowej, która bezpośrednio nawiązuje do charakteru miejsca. Zamontowano oświetlenie parkowe oraz wygodne ławki, które pozwolą zatrzymać się w parku na dłużej.
To właśnie w tym miejscu, wylądował awaryjnie Amerykański samolot bombowy boeing B-17 „Flying Fortress” – samolot, który wracał z nalotu na zakłady chemiczne – został uszkodzony przez artylerię przeciwlotniczą.
Przez wiele lat uważano, że w Borku wylądował kanadyjski samolot, ponieważ świadkowie zdarzenia, błędnie odczytali nazwę samolotu malowaną na burcie. Poprawną nazwą była „Candie”, choć przez wielu błędnie odczytana jako „Canada”.

W związku z tym wydarzeniem, w Forcie powstała instalacja nawiązująca do kształtów samolotu. Pojawił się szkielet kadłuba samolotu a skrzydła obrazuje posadzona tam roślinność. Aby jeszcze bardziej podkreślić historyczny akcent w parku, zamontowane zostały cztery zabytkowe „świńskie ogony” – instalacje, ukazujące, jak wyglądały zasieki przeciwpiechotne w forcie „Borek”.
Zwieńczeniem zmian w parku były nasadzenia drzew, krzewów oraz bylin okrywowych, tworząc ustronne, zacienione miejsce, niczym w przeszłości skryte przed wrogiem.

.

Powierzchnia

4,76 ha

Rok powstania