Park Zakrzówek

Informacje o parku

Choć wyglądem przypomina chorwackie wybrzeże, to znajduje się w południowej części Krakowa. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców miasta. Woda ma tu niesamowicie piękny turkusowy kolor – jak to możliwe? Wszystko dzięki złożom wapienia, który tu kiedyś wydobywano. Maksymalna głębokość zbiornika to około 32 metry. Widzialność dochodzi do 15 metrów, jednak latem przy dnie tworzy się warstwa mało przejrzystego osadu.

Zakrzówek jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do nurkowania w Polsce. Obecnie dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken, które od 1999 roku prowadzi na nim bazę nurkową. Znajdziemy tu wiele podwodnych atrakcji – m.in. samochód Fiat 125p, autobus, furgonetka i łodzie. Co ciekawe, pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, szkołę magii i czarnoksięstwa prowadził tu mistrz Twardowski. Pewnego dnia, podczas nieudanego eksperymentu, laboratorium eksplodowało a w wyniku wybuchu powstały malownicze skałki nazwane na cześć Mistrza.

.

Powierzchnia

1,54 ha

Rok powstania