Park im. Henryka Jordana

Informacje o parku

Park powstał na terenach krajowej wystawy przemysłowo–rolniczej z 1887 roku. Organizatorzy wystawy zaadaptowali wówczas część błoń czarnowiejskich na prowizoryczny ogród przez który przebiegały drogi do pawilonu wystawienniczego i poszczególnych stoisk. Zasadzono wtedy 24 000 drzew, wykonano klomby z krzewów i darni, a także uregulowano odcinek Rudawy.

Po zakończeniu wystawy dr Jordan przedłożył Radzie Miejskiej projekt adaptacji tych terenów na park służący rekreacji dzieci i młodzieży. Projekt parku sporządził Bolesław Malecki (ówczesny opiekun Plant). Centralna część parku, okolice alei i pomników upamiętniających zasłużonych dla Polski Polaków, przeznaczona była do spacerów, resztę stanowiły boiska oraz inne sprzęty gimnastyczne do ćwiczeń dla dzieci i młodzieży. W okresie świetności w parku znajdowało się 14 boisk (z których 12 było numerowanych) o różnych kształtach, rozmiarach i przeznaczeniu. Dr Jordan uważał, że przez odpowiednią organizacje czasu wolnego młodzieży można zminimalizować skutki przeciążenia programem szkolnym i zapewnić jej zrównoważony rozwój.

Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej funkcjonowanie parku zostało praktycznie przerwane, a sam park popadł w znaczącą dewastację. Okres drugiej wojny światowej był dla parku jeszcze gorszy. Wszystkie zamysły i osiągnięcia dr Henryka Jordana zostały doszczętnie zrujnowane, a park przekształcony w park miejski dostępny wyłącznie dla Niemców.

W okresie PRL-u rozpoczęto stopniową rewaloryzację parku, w tym przywrócenie na cokoły pomników, które w okresie wojny zostały z nich usunięte.

Obecny układ kompozycyjny parku różni się znacząco od pierwotnych założeń. Drzewostan i komunikacja wewnętrzna mają charakter swobodny, krajobrazowy. Przetrwała jedynie aleja główna wraz z rondem, nosząca znamiona założenia neoklasycystycznego. Na uwagę zasługuje również tzw. Aleja Wielkich Polaków XX wieku, stanowiąca współczesne uzupełnienie do koncepcji zapoczątkowane przez założyciela parku.

Szata roślinna parku jest obecnie bardzo zróżnicowana. W części południowo-wschodniej przeważają starodrzewy będące elementem wcześniejszych założeń parkowych, zaś w części północno-zachodniej znajdują się otwarte polany trawiaste. Z racji tego, że park założony został u zbiegu dwóch rzek Wisły i Rudawy, naturalnym dla niego zbiorowiskiem jest roślinność łęgowa: wiązy, jesiony, olchy, topole i wierzby). Na granicy parku od strony Błoń zachowały się nawet ponad stuletnie wiązy. Warto również wspomnieć o równie starych lipach i grabach, naturalnych dla pierwotnego siedliska parku.

Park jest ogrodzony, otwarty w godzinach 600-2200 w okresie wiosenno-letnim tj. od 1 IV do 31 X, natomiast w sezonie jesienno-zimowym od 600 do 2000 tj. od 1 XI do 31 III.

Atrakcje:
– boisko do koszykówki
– kort tenisowy
– place zabaw
– fit park
– boisko do gry w boule
– ścianka wspinaczkowa
– skate park
– miasteczko komunikacyjne
– górka saneczkowa
– kawiarnie

Komunikacja miejska:
Pobliskie przystanki: Park Jordana, Oleandry, Reymana, AGH/UR, Instytut Reumatologii

DJI_0015 DJI_0019 DJI_0029

.

Powierzchnia

19,77 ha

Rok powstania

Prognoza pogody

Kraków
5 października, 2022, 1:23 am
Mgła
Mgła
4°C
aktualne ciśnienie: 1030 mb
Prognoza 5 października, 2022
dzień
Przeważnie pochmurnie
Przeważnie pochmurnie
18°C
Prognoza 6 października, 2022
dzień
Przelotne zachmurzenie
Przelotne zachmurzenie
20°C