Rekrutacja twa od 22 kwietnia do 31 lipca 2026

Ogród z klasą

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie otwiera nabór do czwartej edycji programu „Ogród z klasą”. Zapraszamy krakowskie samorządowe szkoły podstawowe i przedszkola do nadsyłania zgłoszeń w terminie od 22 kwietnia do 31 lipca 2026 roku. Wyniki ogłosimy do 10 września 2026 roku.

Ogród z klasą - baner

Dlaczego warto?

Dzięki wspólnym działaniom placówki edukacyjnej i jednostki samorządowej stworzymy ogród, w którym dzieci nie tylko zapoznają się z uprawą roślin jadalnych, ale stworzą bioróżnorodne otoczenie, które docelowo będzie również pełnić rolę zielonej klasy i przestrzeni integracji dla skupionej wokół placówki społeczności.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Do programu może aplikować publiczna jednostka oświatowa: Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Przedszkole Publiczne; zwana dalej Placówką, zlokalizowana na terenie miasta Krakowa, posiadająca teren zielony (biologicznie czynna powierzchnia gruntu na działce szkolnej, pokryta roślinnością), który może być przeznaczony i zagospodarowany w formie ogrodu szkolnego o wymiarach min. 50 m2 reprezentowana przez koordynatora, który odpowiadać będzie za realizację programu oraz kontakt z Organizatorem (na podstawie stosownego pełnomocnictwa),

Dodatkowym atutem będzie deklaracja ze strony Rodziców o woli pomocy i wsparcia nauczycieli i uczniów w realizacji Programu.

Więcej szczegółów dostępnych w regulaminie.

Co otrzymuje placówka edukacyjna?

Placówki zakwalifikowane do programu otrzymują:

  • pakiet startowy niezbędny do założenia ogrodu,
  • szkolenie ogrodnicze,
  • wsparcie merytoryczne koordynatora programu z ramienia ZZM-u,
  • nagrody za realizację certyfikatów,
  • dla najlepszych tytuł placówki eksperckiej.

Jakie są korzyści z przystąpienia do programu?

  • Dzieci aktywnie uczą się w ogrodzie – „zielonej klasie”, realizują program nauczania namacalnie poznając procesy przyrodnicze i eksperymentując, nie w ławce szkolnej, ale na zewnątrz w realnym środowisku.
  • Uprawa roślin zachęca dzieciaki do lepszego i zdrowszego stylu życia.
  • Wspólna praca i rozwiązywanie problemów pomaga młodym ludziom lepiej komunikować się ze sobą i z otoczeniem. Rozwija odpowiedzialność, wzmacnia poczucie sprawczości i umiejętność rozwiązywania problemów i planowania.
  • Przebywanie w ogrodzie wydłuża koncentrację, wyostrza zmysł obserwacji. Ogród buduje zainteresowanie procesami przyrodniczymi i zaciekawienie naturą.
  • Wspiera pozytywny stosunek do szkoły i nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z klasy. Poprawia stosunek ucznia do szkoły. Dzieci chętniej uczęszczają do szkoły.
  • Podnosi jakość oraz satysfakcję z pracy nauczycieli, jest dla nich miejscem wytchnienia w zieleni.
  • Relaks i redukcja stresu: Kontakt z naturą działa uspokajająco, obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i poprawia samopoczucie.
  • Ogrody mogą być wykorzystywane w terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami, działając wyciszająco i stymulująco na zmysły.

Po co te certyfikaty?

Przyznawane certyfikaty (marchewki) za realizację kolejnych zadań w prosty sposób rozbudowują ogród. Za każdą zdobytą marchewkę placówka otrzymuje nagrody rzeczowe, które wykorzystuje do realizacji kolejnego poziomu.

Jak się zgłosić?

Zgodnie z zapisami regulaminu celem zgłoszenia placówki do projektu należy:

  • Wypełnić formularz zgodnie z wymogami regulaminu,
  • Dołączyć zdjęcia terenu (do 5 zdjęć),
  • Dołączyć mapkę z zaznaczonym terenem (może to być mapa z Google Maps).

Następnie należy przesłać kompletny formularz wraz załącznikami na adres: ogrodzklasa@zzm.krakow.pl

Zdjęcia i inne załączniki należy załączyć bezpośrednio do wiadomości mailowej. Nie wolno korzystać z zewnętrznych platform do przesyłania plików.

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: ogrodzklasa@zzm.krakow.pl