Rekrutacja twa od 22 kwietnia do 31 lipca 2026
Ogród z klasą
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie otwiera nabór do czwartej edycji programu „Ogród z klasą”. Zapraszamy krakowskie samorządowe szkoły podstawowe i przedszkola do nadsyłania zgłoszeń w terminie od 22 kwietnia do 31 lipca 2026 roku. Wyniki ogłosimy do 10 września 2026 roku.

Dlaczego warto?
Dzięki wspólnym działaniom placówki edukacyjnej i jednostki samorządowej stworzymy ogród, w którym dzieci nie tylko zapoznają się z uprawą roślin jadalnych, ale stworzą bioróżnorodne otoczenie, które docelowo będzie również pełnić rolę zielonej klasy i przestrzeni integracji dla skupionej wokół placówki społeczności.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Do programu może aplikować publiczna jednostka oświatowa: Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Przedszkole Publiczne; zwana dalej Placówką, zlokalizowana na terenie miasta Krakowa, posiadająca teren zielony (biologicznie czynna powierzchnia gruntu na działce szkolnej, pokryta roślinnością), który może być przeznaczony i zagospodarowany w formie ogrodu szkolnego o wymiarach min. 50 m2 reprezentowana przez koordynatora, który odpowiadać będzie za realizację programu oraz kontakt z Organizatorem (na podstawie stosownego pełnomocnictwa),
Dodatkowym atutem będzie deklaracja ze strony Rodziców o woli pomocy i wsparcia nauczycieli i uczniów w realizacji Programu.
Więcej szczegółów dostępnych w regulaminie.
Co otrzymuje placówka edukacyjna?
Placówki zakwalifikowane do programu otrzymują:
- pakiet startowy niezbędny do założenia ogrodu,
- szkolenie ogrodnicze,
- wsparcie merytoryczne koordynatora programu z ramienia ZZM-u,
- nagrody za realizację certyfikatów,
- dla najlepszych tytuł placówki eksperckiej.
Jakie są korzyści z przystąpienia do programu?
- Dzieci aktywnie uczą się w ogrodzie – „zielonej klasie”, realizują program nauczania namacalnie poznając procesy przyrodnicze i eksperymentując, nie w ławce szkolnej, ale na zewnątrz w realnym środowisku.
- Uprawa roślin zachęca dzieciaki do lepszego i zdrowszego stylu życia.
- Wspólna praca i rozwiązywanie problemów pomaga młodym ludziom lepiej komunikować się ze sobą i z otoczeniem. Rozwija odpowiedzialność, wzmacnia poczucie sprawczości i umiejętność rozwiązywania problemów i planowania.
- Przebywanie w ogrodzie wydłuża koncentrację, wyostrza zmysł obserwacji. Ogród buduje zainteresowanie procesami przyrodniczymi i zaciekawienie naturą.
- Wspiera pozytywny stosunek do szkoły i nauczycieli oraz koleżanek i kolegów z klasy. Poprawia stosunek ucznia do szkoły. Dzieci chętniej uczęszczają do szkoły.
- Podnosi jakość oraz satysfakcję z pracy nauczycieli, jest dla nich miejscem wytchnienia w zieleni.
- Relaks i redukcja stresu: Kontakt z naturą działa uspokajająco, obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i poprawia samopoczucie.
- Ogrody mogą być wykorzystywane w terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami, działając wyciszająco i stymulująco na zmysły.
Po co te certyfikaty?
Przyznawane certyfikaty (marchewki) za realizację kolejnych zadań w prosty sposób rozbudowują ogród. Za każdą zdobytą marchewkę placówka otrzymuje nagrody rzeczowe, które wykorzystuje do realizacji kolejnego poziomu.
Jak się zgłosić?
Zgodnie z zapisami regulaminu celem zgłoszenia placówki do projektu należy:
- Wypełnić formularz zgodnie z wymogami regulaminu,
- Dołączyć zdjęcia terenu (do 5 zdjęć),
- Dołączyć mapkę z zaznaczonym terenem (może to być mapa z Google Maps).
Następnie należy przesłać kompletny formularz wraz załącznikami na adres: ogrodzklasa@zzm.krakow.pl
Zdjęcia i inne załączniki należy załączyć bezpośrednio do wiadomości mailowej. Nie wolno korzystać z zewnętrznych platform do przesyłania plików.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: ogrodzklasa@zzm.krakow.pl