Letnia Szkoła Miejskich Ogrodników to wakacyjna odsłona projektu Zarządu Zieleni Miejskiej, promującego idee miejskiego ogrodnictwa na obszarze Krakowa. W lipcu i sierpniu zabierzemy mieszkańców naszego miasta na cztery spacery, podczas których nie tylko będą mieli szansę poznać wyjątkowe uprawy roślin jadalnych, lecz także będą mogli wziąć udział w aktywnościach, których bohaterkami będą rośliny jadalne.

plakat przedstawiający daty warsztatów

 

W ramach Letniej Szkoły Miejskich Ogrodników zapraszamy Państwa na spacery poświęcone poniższym tematom:

15.07.2023 – Mistrzowie RODów

Zajrzymy za bramę mistrzejowickiego Rodzinnego Ogródka Działkowego „Złoty Wiek”, by poznać działających w nim ogrodników i ich uprawy. Następnie wyruszymy na spacer po okolicznych polach, przysłuchując się opowieściom o historii i tradycji jadalnych upraw w tamtym rejonie Nowej Huty.

Prowadzenie: Agata Miloch : Klub Kuźnia Ośrodek Norwida oraz „ROD Złoty Wiek”.

22.07.2023 – Nowohuckie Rosarium

To będzie wyjątkowa trasa, bo usłana różami, która zakończy się w kuchni Domu Utopia, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tradycyjnym ucieraniu różanych płatków. Zapraszamy na przyrodniczą pogawędkę o fascynującym świecie królowej kwiatów w samym sercu Nowej Huty.

Prowadzenie: Cecylia Ciechańska : Pani od Przyrody | Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz : Dom Utopii Łaźni Nowej

05.08.2023 – Z zielnika Wyspiańskiego

Przyjrzymy się twórczości naszego młodopolanina – Stanisława Wyspiańskiego – znajdującej wyraz w fascynacji światem roślin i utrwalonej na polichromiach kościoła Franciszkanów. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne roślinne szkice w ramach warsztatów w Krakowskim Ogrodzie Społecznym przy Magistracie.

Prowadzenie: Diana Bejker | Łukasz Szydłak : Kraków w Zieleni

19.08.2023 – Od Bony po zagony

Krowoderska część Młynówki Królewskiej to miejsce wyjątkowe na mapie krakowskiego dziedzictwa ogrodniczego. Uczestnicy będą mieli szansę poznać przypałacowe ogrody Łobzowa, w których można było onegdaj spotkać królową Bonę, a wzdłuż koryta sztucznej rzeki rozłożyły się gospodarstwa pełne warzyw, które trafiały na stoły krakowian.

Prowadzenie: Łukasz Szydłak : Kraków w Zieleni

Wymienione warsztaty są realizowane w ramach projektu Jadalny Kraków, opracowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, promującego Kraków jako metropolię suwerenną żywieniowo, odporną na zmiany klimatyczne, pandemie czy konflikty zbrojne.

Na warsztaty obowiązują zapisy, miejsca są ograniczone.