Biodróż wychodzi z założenia, że w miastach wszędzie obok Homo sapiens żyją jacyś Inni, którzy zasługują na uwagę czyli na świadome sąsiedztwo. Biodróż jest także opowieścią raczej niż tylko spacerem studyjnym czy wycieczką sensoryczną. Jest improwizacją, w której biotop to scena a biocenoza bohaterowie i aktorzy. Czasem, żeby ich dostrzec, potrzebujemy lupy powiększającej, czasem lupy pomniejszającej. Innym znów razem zwyczajnej wrażliwości i uważności. Kiedy to się już uda, spędzamy godzinę w jednym miejscu przeżywając różne rodzaje zdziwień i zachwytów
Biodróż nie jest jednak tylko obserwacją, raczej spotkaniem. Świadomym sąsiedztwem. Jest renegocjacją piękna. Dlatego staje w obronie tego, co dotychczas uważano za brzydkie. Jest świadomym praktykowaniem zdziwienia i zachwytu, co prowadzi do szukania nowego języka opowieści o świecie. A to sprzyja nadawaniu Nieistotnemu Jego zasłużonej rangi. Jest także świadomą pracą zmysłów, utrwalaniem dobrych przeżyć w ciele w oparciu o radość, praruchy i budowę anatomiczną człowieka, która sprzyja podglądaniu, chowaniu się i recepcji pozytywnych bodźców abiotycznych i biotycznych. Biodróż prowadzi do katharsis.
Spacer poprowadzi Michał Książek – pisarz, poeta, reportażysta, a także ornitolog i leśnik. Jest autorem cenionych książek z pogranicza literatury faktu, eseju i poezji. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest Atlas dziur i szczelin – zbiór tekstów, w których autor z niezwykłą wrażliwością obserwuje miasto, zwracając uwagę na jego nieoczywiste miejsca, pęknięcia, prześwity i detale ignorowane na co dzień.
Spacer realizowany jest w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego pn. ”Drwinka dla Ciebie – spacery przyrodnicze”.
- Czym właściwie są spacery przyrodnicze?
Są niepowtarzalną okazją do tego, aby z bliska przyjrzeć się pracy ekspertów przyrodniczych, poznać przyrodę Parku Rzecznego Drwinka i wziąć udział w inwentaryzacji gatunków występujących na tym terenie. - Cel spacerów?
Podczas spacerów będziemy się starli wspólnie znaleźć i zidentyfikować jak najwięcej gatunków zwierząt, roślin czy grzybów. A to wszystko pod okiem ekspertów przyrodniczych.
Nasza wspólna praca przyczyni się do lepszego poznania różnorodności biologicznej naszego miasta. - Dla kogo?
Spacery dedykowane są dla wszystkich (w przypadku dzieci zalecamy udział powyżej 10 roku życia). Młodsze dzieci są oczywiście mile widziane aczkolwiek za udział jak i zrozumienie tematu odpowiadają opiekunowie. - Gdzie?
Wspólne obserwacje rozpoczynamy przy Centrum Sportu i Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone przy ul. Facimiech 32. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych spotkamy się w Bibliotece Kraków- Filia nr 40 (ul. Łużycka 55) - Udział w spacerach jest bezpłatny.
- Pamiętajcie o właściwym (na)stroju Ścieżki w Parku Rzecznym Drwinka nie są utwardzone a teren wokół nich nie jest koszony (w runie występuje m.in. jeżyna i pokrzywa). W przypadku spacerów, herpetologicznych, hydrologicznych i botanicznych mogą przydać się kalosze.
- Prosimy o zabranie ze sobą wody.
- W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych spacer może zostać przełożony na inny termin.
Zapisy na spacer zostaną uruchomine 22.09.2025r.
Rezerwacje
Rezerwacje na to wydarzenie są jeszcze niedostępne.